
Najpiękniejsze ferraty. Jezioro Garda RECENZJA
W ubiegłym roku na rynku wydawniczym pojawił się mocno oczekiwany przewodnik po ferratach w okolicy jeziora Garda – ,,Najpiękniejsze ferraty. Jezioro Garda’’ autorstwa Poli Kryży oraz Dariusza Woźniczki (wyd. Bezdroża). Tak się złożyło, że w 2020 r. trafiłam nad jezioro Garda, jak również w moje ręce wpadł ów tytuł!
W przewodniku w wyczerpujący sposób opisano 18 najpiękniejszych via ferrat tego regionu. Znajdziecie tam wszystkie niezbędne informacje do zaplanowania wycieczki. Od dokładnych wskazówek dojazdu, podejścia pod ferratę, po szczegółowy opis żelaznej drogi. Każda z ferrat jest też rozpisana na czynniki pierwsze wg skali trudności dzięki pomocnym topo. Pieczołowite opisy i graficzna topo namacalnie oddają, z czym przyjdzie nam się zmierzyć podczas wspinania. Dodatkowo przewodnik został zaprojektowany bardzo praktycznie i przejrzyście. Dzięki rysunkowej legendzie, łatwo i sprytnie można dobrać drogę pod swoje możliwości. Ferraty zostały zaklasyfikowane przez autorów pod kątem kondycji, wydatku siły, doświadczenia, zabezpieczeń, a także urody i krajobrazu, czy trudności VF. Każda ferrata opatrzona jest w zwięzły brief, czym się wyróżnia. Nie brakuje też praktycznych informacji o czasach (podejścia, przejścia i zejścia), co jest cenne w planowaniu. Co więcej, przy każdej z dróg znajdziecie przypisane QR kody do dojazdu i topo, które może przydać się podczas samego wspinania.


Ogromnym atutem tej pozycji jest fakt, że całą część praktyczną poprzedza świetnie napisane wprowadzenie. Krótki i treściwy wstęp to lektura obowiązkowa przed rozpoczęciem przygody z ferratami. Autorzy przytaczają historię i ciekawostki, ale przede wszystkim podpowiadają, jak należycie przygotować się do wycieczki, co spakować do plecaka, jakie ubezpieczenie wybrać. W tej części odnajdziecie też porady odnośnie niezbędnego sprzętu, poruszania po ferratach. Jednocześnie autorzy mocno podkreślają, że wiedza ta, nigdy nie zastąpi szkolenia z profesjonalnym instruktorem, do czego mocno zachęcają. Dużą uwagę zwrócono także na kwestie bezpieczeństwa. We wstępie określono wszystkie zagrożenia, które mogą nas spotkać, a także wskazówki jak zminimalizować ryzyko wypadków.
Ten przewodnik spełni oczekiwania zarówno amatora, jak i doświadczonego wspinacza. Jest znakomitym poradnikiem, który sprawdza się w terenie podczas wspinaczki, jak i na etapie planowania wyjazdu ferratowego. Co więcej, ta książka może z czystym sercem służyć jako narzędzie pracy dla przewodników. Mam nadzieję, że być może kiedyś spotkam w górach wspinaczy, autorów tego rewelacyjnego przewodnika! Kryża i Woźniczka włożyli ogrom niesamowitej pracy, czego owocem jest ta publikacja. Wspinacze wstrzelili się lukę na polskim rynku wydawniczym i zrobili to w mistrzowskim stylu. Śmiem twierdzić, że stworzyli coś, co może z biegiem lat stać się kultowym przewodnikiem na miarę znanej serii tatrzańskiej Józefa Nyki.
Tym samym czekam na kolejne wydania ferratowego przewodnika. Które góry pójdą teraz warsztat?

Po więcej treści wspinaczkowo-górskich odsyłam Was na bloga autorów!


2 komentarze
climberries
Jak masz ochotę spotkać autorów musisz wybrać się w skały:) My już dwukrotnie mieliśmy tę przyjemność. Jednocześnie były to jedyne 2 razy, kiedy byliśmy na Jurze Południowej, więc póki co skuteczność 100% 🙂
Martyna
Dzięki za podpowiedź! Myślę, że w końcu nadarzy się okazja! 🙂