GÓRY,  Porady,  Włochy

Najpiękniejsze ferraty. Jezioro Garda RECENZJA

W ubiegłym roku na rynku wydawniczym pojawił się mocno oczekiwany przewodnik po ferratach w okolicy jeziora Garda – ,,Najpiękniejsze ferraty. Jezioro Garda’’ autorstwa Poli Kryży oraz Dariusza Woźniczki (wyd. Bezdroża). Tak się złożyło, że w 2020 r. trafiłam nad jezioro Garda, jak również w moje ręce wpadł ów tytuł! 

W przewodniku w wyczerpujący sposób opisano 18 najpiękniejszych via ferrat tego regionu. Znajdziecie tam wszystkie niezbędne informacje do zaplanowania wycieczki. Od dokładnych wskazówek dojazdu, podejścia pod ferratę, po szczegółowy opis żelaznej drogi. Każda z ferrat jest też rozpisana na czynniki pierwsze wg skali trudności dzięki pomocnym topo. Pieczołowite opisy i graficzna topo namacalnie oddają, z czym przyjdzie nam się zmierzyć podczas wspinania. Dodatkowo przewodnik został zaprojektowany bardzo praktycznie i przejrzyście. Dzięki rysunkowej legendzie, łatwo i sprytnie można dobrać drogę pod swoje możliwości. Ferraty zostały zaklasyfikowane przez autorów pod kątem kondycji, wydatku siły, doświadczenia, zabezpieczeń, a także urody i krajobrazu, czy trudności VF. Każda ferrata opatrzona jest w zwięzły brief, czym się wyróżnia. Nie brakuje też praktycznych informacji o czasach (podejścia, przejścia i zejścia), co jest cenne w planowaniu. Co więcej, przy każdej z dróg znajdziecie przypisane QR kody do dojazdu i topo, które może przydać się podczas samego wspinania.

Każda opisana ferrata na znakomicie przygotowaną topo.

Ogromnym atutem tej pozycji jest fakt, że całą część praktyczną poprzedza świetnie napisane wprowadzenie. Krótki i treściwy wstęp to lektura obowiązkowa przed rozpoczęciem przygody z ferratami. Autorzy przytaczają historię i ciekawostki, ale przede wszystkim podpowiadają, jak należycie przygotować się do wycieczki, co spakować do plecaka, jakie ubezpieczenie wybrać. W tej części odnajdziecie też porady odnośnie niezbędnego sprzętu, poruszania po ferratach. Jednocześnie autorzy mocno podkreślają, że wiedza ta, nigdy nie zastąpi szkolenia z profesjonalnym instruktorem, do czego mocno zachęcają. Dużą uwagę zwrócono także na kwestie bezpieczeństwa. We wstępie określono wszystkie zagrożenia, które mogą nas spotkać, a także wskazówki jak zminimalizować ryzyko wypadków.

Ten przewodnik spełni oczekiwania zarówno amatora, jak i doświadczonego wspinacza. Jest znakomitym poradnikiem, który sprawdza się w terenie podczas wspinaczki, jak i na etapie planowania wyjazdu ferratowego. Co więcej, ta książka może z czystym sercem służyć jako narzędzie pracy dla przewodników. Mam nadzieję, że być może kiedyś spotkam w górach wspinaczy, autorów tego rewelacyjnego przewodnika! Kryża i Woźniczka włożyli ogrom niesamowitej pracy, czego owocem jest ta publikacja. Wspinacze wstrzelili się lukę na polskim rynku wydawniczym i zrobili to w mistrzowskim stylu. Śmiem twierdzić, że stworzyli coś, co może z biegiem lat stać się kultowym przewodnikiem na miarę znanej serii tatrzańskiej Józefa Nyki.

Tym samym czekam na kolejne wydania ferratowego przewodnika. Które góry pójdą teraz warsztat?

Via ferrata Ballino

Po więcej treści wspinaczkowo-górskich odsyłam Was na bloga autorów!

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *