Portugalia

Cafezinho, czyli kawa po portugalsku

Jak zaskarbić sobie sympatię Portugalczyków i wtopić się w kulturowe ramy. Jednym ze sposobów, by to osiągnąć, jest picie kawy zgodnie z ich sztuką.

W Portugalii kawa to narodowa pasja! Portugalczycy mają w zwyczaju pić kawę litrami, o każdej porze dnia. Pierwsza dawka kofeiny przyjmowana jest zaraz po przebudzeniu. Do codziennej rutyny należą też liczne przerwy na kawę. Ten gorący napój ma też istotny aspekt towarzyski.

Portugalczycy wręcz uwielbiają umawiać się na tzw. Cafezinho z przyjaciółmi, rodziną, partnerką czy partnerem. W konsekwencji, w portugalskich miastach nie brakuje kawiarenek, które często są wypełnione po brzegi, zwłaszcza w chłodniejsze miesiące. Życie tam toczy się wokół kawy. Z początku również dziwiłam się, gdy umawiając się na pogaduchy przy kawie, słyszałam propozycję spotkania o godz. 22. Szybko przywykłam:)

Lunch czy kolację, tradycyjnie wieńczy czarna bica!

Jak zamówić kawę w Portugalii? 

Portugalskiej ogłady z kawą nauczyłam się, mieszkając w Porto podczas Erasmusa. Podpowiem Wam, w jaki sposób zamówić kawę na mieście, by wzbudzić tym szacunek lokalsów. Początki dla mnie wcale nie były łatwe. Gdy prosiłam o americano w kawiarni, nawet uśmiech nie pomagał. Portugalczyk zza kawiarnianej lady od razu wrzucał mnie w szufladkę, pt. tuuuryściak (pt. turista)! Zamawianie kawy w Portugalii nie jest tak proste, jakby się wydawało. Zajęło mi to trochę czasu, nim pojęłam, że oni to robią w swoim stylu. Dlatego zebrałam dla Was garstkę praktycznych wskazówek, jak godnie wypaść zamawiając filiżankę kawy w Portugalii.

Pisząc o kawie w tym kraju, nie sposób nie wspomnieć o Pastelarias, czyli ichniejszym rodzaju kawiarni. Chociaż nie mam serca nazywać ich tylko kawiarnią, gdyż różnią się od typowych coffee shopów. To tam dzieje się codzienne życie. Nieważne o jakiej porze dnia mijałam pastelerię, od godzin porannych do wieczora, zawsze kręcili się tam ludzie. Ktoś zajadał śniadanie, przesiadywali emeryci, robotnicy popijali małą buteleczkę Superbocka, aż bardzo szybko i ja zaczęłam nabierać zwyczaju zaglądania tam, gdy nachodził mnie mały głód czy chęć na kawę. Pastelarię znajdziecie w każdym sąsiedztwie i praktycznie na każdym rogu. Dostaniecie tam zarówno nieprzyzwoicie dobrą kawę, ciasta i słodkości (pt. bolo), słone przekąski, ale także danie obiadowe (pt. prato do dia) czy alkohol. Dla niemiejscowych, zamówienie czegokolwiek w pastelerii może być trochę wyzwaniem, gdyż często nie ma tam menu bądź jest tylko mało widoczny cennik. Jest to tak oczywiste, co można tam zamówić, że menu jest dla miejscowych zbędne.

Na koniec, ostatnia ważna informacja! O dobrą kawę w Portugalii nie trudno. Mocne i wyraziste espresso dostaniecie na każdym rogu, w każdej pastelerii, i co istotne w ludzkiej cenie (ok. 0.50 euro) 🙂 W Portugalii, picie kawy w kawiarniach to codzienna rutyna, a nie synonim luksusu.

Kawa to kolejny z powodów, za co kocham Portugalię.

Kawiarniany rozkład jazdy ważny w całej Portugalii:

Vamos tomar café – chodźmy na kawę!

Kawy czarne

Um café espresso
Cimbalino   espresso (określenie używane w Porto)
Uma bica espresso (określenie używane w Lizbonie)
Um café duplo podwójne espresso
Um carioca słabe espresso
Um café cheio espresso po brzeg filiżanki
Um café comprido/lungo espresso przedłużone
Uma bica dupla podwójne espresso
W Portugalii kawiarniane saszetki z cukrem często zdobią ciekawe myśli przewodniu. Ta saszetka przypomina, że kawa i miłość smakują lepiej, gdy są gorące.

Kawy z mlekiem 

Um café com leite / Uma meia de leite kawa z mlekiem 1:1
Um galão espresso z mlekiem,
serwowane w wysokiej szklance
(¾ mleko)
Um garoto espresso z odrobiną mleka
(dosłownie znaczy mały chłopiec, często
podawane jest dzieciom)
Um pingado espresso machciato
Um pingo / Um cortado espresso uzupełnione mlekiem

Inne

Um café com gelo espresso + kostki lodu
Um café descafeinado kawa bez kofeiny
Um café com cheirinho kawa z brandy lub aguardente
Kawa nad oceanem smakuje jeszcze wyborniej. Miramar.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *