Porady

RADZIMY jak wybrać plecak turystyczny

Mając zamiłowanie do wyjazdów, prędzej czy później staniemy przed wyborem plecaka turystycznego. Taki zakup to inwestycja na długie lata. Warto więc dać sobie czas, przyjrzeć się tematowi bliżej, by później być w pełni zadowolonym z zakupionego sprzętu. Na postawie naszych spostrzeżeń i doświadczeń, podzielimy się z Wami kilkoma wskazówkami, które pomogą Wam w wyborze.

Gdzie szukać?

W dobie zakupów online, my przekornie radzimy wybrać się do sklepu stacjonarnego. Oczywiście w zależności od założonego budżetu, mamy do wyboru popularne sportowe sieciówki (np. Decathlon) bądź dedykowane sklepy turystyczne. W obu znajdziemy sensowne propozycje, jednak w sieciówkach trzeba będzie ich trochę bardziej poszukać.

Jeśli macie chęć i środki do zainwestowania w lepszą jakość i najnowocześniejsze materiały, wybierzcie się do sklepu turystycznego. Odsyłam tam nie tylko po wysoką jakość produktów (np. zamków błyskawicznych), ale i ze względu na przygotowany personel, który chętnie pomoże Wam w wyborze.

Nie róbcie zakupów w pośpiechu! Zaplanujcie sobie wizytę w sklepie i spędźcie tam dobrą godzinę. Zainwestowany czas, umożliwi Wam podjąć najlepszą decyzję. Proponujemy wybrać jeden sklep z szerokim asortymentem, czyli taki który będzie miał w ofercie parę różnych outdoorowych marek. By znaleźć model plecaka, który będzie nam odpowiadał, trzeba się trochę namierzyć. Tak, plecaki się mierzy, gdyż każdy z nich szyty jest na inny typ sylwetki, inny wzrost, inną długość czy szerokość pleców. Dopiero, gdy zmierzycie ich kilka, zrozumiecie w czym tkwią różnice.

Dodatkowo, w sklepach turystycznych niemal zawsze znajdziecie worki wypełnione sypkim wypełnieniem, które służą do mierzenia z obciążeniem. Z tak załadowanym plecakiem, trzeba spędzić trochę czasu. Pochodzić po sklepie, przysiąść, kucnąć, przejść się po schodach wypróbować wszelkie możliwe konfiguracje. Najlepiej dać sobie ok. 10 minut – pokręcić się, porozglądać się, pooglądać kurtki czy inne gadżety, po prostu sprawdzić jak czujemy się z danym modelu z zapakowaymi 10 kg w środku. Wtedy macie realną szansę ocenić, czy coś uwiera, jak leżą szelki itp. Mierząc pusty plecak nie ma jak tego zauważyć.

Stopover w Kijowie.

Polujcie na wyprzedaże i końcówki kolekcji. T0 nie ma takiego znaczenia, czy produkt pochodzi z nowej czy poprzedniej kolekcji. Często różnice są nieistotne bądź zmienia się wyłącznie szata kolorystyczna.

Polecane przez nas adresy sklepów turystycznych Warszawie:

  • Polarsport – ul. Łucka 18
  • Alpinsklep – ul. Batorego 39

Jakie ma być jego przeznaczenie?

To pytanie padnie jako pierwsze z ust sprzedawcy. Bardzo słusznie, gdyż obecnie w sprzedaży jest wiele rodzajów plecaków: miejskie, wspinaczkowe, turystyczne, rowerowe itp. Każdy z nich przystosowany jest do innego rodzaju aktywności, a więc posiada wiele patentów i udogodnień, które sprawdzają się świetnie w danej dziedzinie… o ile ich potrzebujemy. Tak więc, np. plecaki wspinaczkowe będą po prostu ogromnymi worami, pozbawionymi zewnętrznych dodatków, dzięki czemu nie zahaczy się o nic na drodze. Plecaki turystyczne będą wyposażone w różne udogodnienia typu kieszenie boczne z siatki na termos, pętelki czy troczki na kije itp.

Przełęcz Liliowe, Tatry Wysokie.

Pojemność plecaka

To chyba stanowi największy dylemat kupujących. Ile tych litrów w plecaku tak naprawdę potrzebuje? Przyjmuje się, że lekko i przyjemnie chodzi się z plecakiem, który nie przekracza 10% naszej wagi. Tu znowu powraca pytanie o docelowe przeznaczenia plecaka. Czy ma posłużyć na tygodniowy trekking górski, podróż po Azji, czy być alternatywą dla walizki podczas urlopu? Czy będziemy się dużo przemieszczać podczas naszych wyjazdów czy raczej podróżujemy ze stacjonarną bazą, do której wracamy?

Za najbardziej uniwersalne plecaki uważa się te o pojemności 30-50 l.

Nie będziemy Was z pewnością zachęcać do ekstremów, tzn. pojemności powyżej 60 l. 

Uwaga! Informację o pojemności plecaka zawsze znajdziecie na metce. Często podana jest ona jako np. 45:55, co oznacza że plecak posiada komin, który pogłębia wyjściową pojemność (45l) do 55 l.


Wykonanie: materiał i układ komór

Na rynku wciąż dostępna jest znana od lat kordura, która jest ultra trwałym materiałem, ale niestety ciężkim. Wg nas nie jest ona jedynym, najlepszym rozwiązaniem. Wiele producentów, proponuje nowocześniejsze, lżejsze syntetyki, które równie dobrze się sprawdzają. Co trzeba by zrobić, żeby porwać plecak? Nam wielokrotnie zdarzało się przejść rakiem po swoim plecaku (dbamy o swój sprzęt, ale te rzeczy się po prostu mocno używa), i nic się z materiałem nie działo. Ważniejszą sprawą jest jakość wykonania zamków błyskawicznych!

Istotną kwestią jest również organizacja wnętrza plecaka, to znaczy jak jest rozplanowana przestrzeń w środku. Przeważnie dostępne są opcje z 1 komorą główną bądź z przestrzenią podzieloną na komorę dolną i górną, dzięki czemu możemy uporządkować sobie rzeczy.

Plecy i biodra

To co będzie miało duży wpływ na nasz komfort i wygodę podczas noszenia, to właśnie wyprofilowanie i oddychalność pleców, system nośny oraz pas biodrowy. Przekonują nas plecaki, w których stelaż nie przylega do pleców, a pozostawia tam minimalną przestrzeń. Dzięki czemu plecy oddychają i nie ma efektu mokrej koszulki po 10 minutach chodzenia. Niemniej im bardziej rozbudowany system, tym niestety rośnie waga plecaka.

Pas biodrowy to kolejny kluczowy element w konstrukcji plecaka. Wbrew pozorom, biorąc pod uwagę dzisiejsze pomysły w sprzęcie, to plecak powinien nazywać się BIODRAK. Obecnie praktycznie wszystkie plecaki turystyczne wyposażone są w pas biodrowy. Przy dobrze wyregulowanych szelkach i zapiętym pasie we właściwy miejscu, ciężar naszego bagażu spoczywa właśnie na biodrach.

Gruzja 2016.

Plecaki uniesex i wersje damskie 

Coraz częściej firmy wypuszczają w swoich kolekcjach plecaki z wyszczególnieniem wersji unisex oraz dla pań. Nie jest to wcale chwyt sprzedażowy, gdyż plecaki dostosowane są do budowy sylwetek. Stąd też, plecaki Ladies będą miały szerszy pas biodrowy oraz odpowiednio wyprofilowane szelki pod kobiecy biust. Ja właśnie wybrałam dla siebie wersję damską i gdy Dawid czasem chwyta mój plecak, musi trochę się potrudzić, by węższe szelki dopasować do siebie:) 

Tatry Wysokie, w drodze na Kasprowy.

Waga plecaka

Kolejnym kryterium, które może pomóc Wam rozstrzygnąć w wyborze jest sama waga plecaka. Nawet w tej samej pojemności, w zależności od użytego materiału, ilości zamków, gadżetów, waga plecaka może wahać się przykładowo (dla 35 l) od 0.9 kg około do 1.6 kg! Może teraz w perspektywy fotela czy kanapy wydaje się to nikłą różnicą, jednak przy pełnym załadunku, dodatkowy niemały ciężar samego plecaka ma duże znaczenie.

Bajery i użyteczne patenty

Na koniec chciałabym wymienić kilka przykładowych praktycznych rozwiązań w plecakach, które wpływają też na nasz komfort:

  • Pokrowiec przeciwdeszczowy – użyteczny gadżet, jednak jego brak nie powinien rozstrzygnąć o wyborze, gdyż tzw. condomka można kupić osobno (koszt. Ok 30 zł)
  • Kieszonka na camel bag – dla wielbicieli poidła typu camel bag, coraz częściej w standardzie
  • Kieszonki przy pasie biodrowym – sprawdzają się na drobiazgi typu pomadka do ust, słodka krówka na kryzys na szlaku
  • Dodatkowy zamek umożliwiający wyciąganie rzeczy z dna plecaka – turbo udogodnienie, dzięki któremu można swobodnie wyciągać rzeczy z każdej części plecaka
  • Siatki, kieszonki boczne – w sam raz na butelkę z wodą czy mapę
  • Pętelki na przytroczenie kijów trekkingowych, czekana – obecnie standard, jednak dobrze się przyjrzeć czy łatwo i sprawnie będzie można np. przymocować czekan w rękawiczkach
  • Klips na klucze bądź kieszonka
  • Gwizdek bezpieczeństwa

Nasze rekomendacje

Nam obojgu przypodobały się plecaki Lowe Alpine i z nimi aktualnie podróżujemy, chodzimy po górach. Tak naprawdę jeżdżą z nami wszędzie.

Martyna: 

Wyjazdowy, trekkingowy, zima i lato: damski Lowe Alpine AirZone Trek+ ND 33:40 

Miejsko, rowerowo, na weekend: Lowe Alpine Airzone Trail ND 24

Dawid:

Wyjazdy, trekking lato: Lowe Alpine Airzone Quest 37l

Tatry zimą / wspin /skitury : Lowe Alpine Alpine Attack 45:55l

Spośród innych marek, musimy się przyznać z ręką na sercu, że na szlakach czy w schroniskach oczy latają nam za plecakami Ospreya!

Już na sam koniec! Nie bójcie się kolorów 🙂 Kolorowy plecak (tzn. nie czarny) nie tylko później fajnie wygląda na szlaku, ale jaskrawe barwy w górach po prostu widać! 

Gorce, w drodze na Turbacz

Po turbo profesjonalne porady oraz rzetelne informacje, odsyłamy do artykułu 8a!

Mamy nadzieję, że doświadczenia z naszych zakupów, trochę pomogą Wam w doborze sprzętu dla siebie!

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *